Háborúba torkollt az afrikai Gambia kormányválsága: a 23 éve hatalmon lévő Yahya Jammeh a választási veresége után sem kíván távozni a hatalomból. A szomszédos országok háborút indítottak ellene.
2017. január 20. 11:38
p
0
0
65
Mentés
Gambia apró ország Nyugat-Afrikában, a Gambia folyó mentén. Az országot teljesen körbeveszi a jóval nagyobb Szenegál.
Gambiát 23 éve vezeti Yahja Jammeh, 1994-ben katonai puccsal vette át az irányítást. Az elnök most váratlan vereséget szenvedett a 2016. december 1-jei választáson. Jammeh 39,6 százalékot, míg ellenzéki kihívója, Adama Barrow 43,3 százalékot szerzett.
A megválasztott elnök, Adama Barrow egyébként a kétezres évek elején Londonban élt, ahol ingatlanosnak tanult, és hogy tanulmányait finanszírozza, biztonsági őrként dolgozott egy áruházban.
Meggondolta magát
Jammeh először elismerte a vereségét, de december 9-én mégis bejelentette: hogy „választási abnormalitásokra” hivatkozva nem ismeri el az eredményeket és új választást tartana egy „istenfélő és független bizottság” szervezésében. Politikai válság tört ki, katonák szállták meg a nagyvárosokat, Jammeh tettét pedig számos szervezet elítélte az Afrikai Uniótól az ENSZ Biztonsági Tanácsáig.
A vereséget szenvedett elnök továbbra is ragaszkodik a hatalomhoz. Azt ígéri, ha lesz új választás, „én nem fogok csalni, de ellenem se csaljanak”. A gambiai hadsereg vezetése kitart Jammeh mellett. Az ország titkosszolgálata lekapcsolt három magánrádiót.
A helyzet mostanra tovább eszkalálódott: a nyugat-afrikai országokat tömörítő ECOWAS bejelentette, hogy az új elnököt be kell iktatni, különben hadsereget indítanak Gambiába Szenegál vezetésével. A távozás határidejének január 19-ét jelölték meg.
Nemzetközi beavatkozás
Jammeh azonban nem távozott a hatalomból, ezért 19-én, csütörtök este az ECOWAS bejelentése szerint a nyugat-afrikai szövetséges csapatok tankok kíséretében beléptek Gambia területére, ahol eddig nem találtak ellenállásra.
Ugyanezen a napon a megválasztott elnököt, Adama Barrow-t beiktatták hivatalába – de nem Gambiában, hanem a szomszédos Szenegál fővárosában, Dakarban.
Jammeh a péntekre virradó éjszaka a korábbi kormányának maradék tagjait is leváltotta és új tagokat szándékozik kinevezni.
A nyugat-afrikai országok megüzenték: Jammeh vagy távozik a hatalomból péntek délig, vagy pedig a szövetséges hadsereg fogja őt eltávolítani.
Argentína egyszerre konzervatív és libertárius elnöke, Javier Milei sok évtized után sokkterápiával terelné ki hazáját a zsákutcából. Bendarzsevszkij Anton írása.
Boros Bánk Levente szerint hitelességi válságot is eredményezhet a Tisza Pártnál, ha a szimpatizánsai sorozatosan azzal szembesülnek, hogy a vezetőjük valótlanságokat állít vagy nem tartja be az ígéreteit.